Logo Zielonki
Wyświetl: Mobile | Klasyczna

Wystawa "Warszawiacy w Stutthofie" do końca marca w Zielonce

ostatnia aktualizacja: 2015-03-25 09:29:23


W holu Gimnazjum Miejskiego można oglądać wystawę pt. „Warszawiacy w Stutthofie”. Trafiła ona do nas z Warszawy a powstała przy współpracy Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Urzędu Dzielnicy Bielany. Po raz pierwszy stworzono wystawę przybliżającą losy tysięcy warszawiaków, którzy w latach 1942-1944 zostali uwięzieni w obozie koncentracyjnym Stutthof. W ciągu prawie sześciu lat istnienia do obozu Stutthof trafiło kilka dużych transportów z Warszawy.


Jedną z osób, która w ten sposób trafiła do obozu na Wybrzeżu był Wiktor Lubliner, ps. Kuszel, dowódca batalionu AK z Zielonki i Ząbek i komendant Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zielonce, więzień Pawiaka i obozu KL Stutthof. Po wojnie występujący jako Wiktor Ostrowski, był współtwórcą kinotechniki i amatorskiego ruchu filmowego w Polsce.

W środę 18 marca w Ośrodku Kultury i Sportu odbyło się spotkanie poświęcone Wiktorowi Lublinerowi. Przyjechali do Zielonki wyjątkowi goście: Janina Kowalska „Mirka” , córka Wiktora Lublinera, najmłodsza łączniczka Wojskowej Służby Kobiet w II Rejonie „Celków”, Piotr Tarnowski, Dyrektor Muzeum Stutthof, Joanna Gierczyńska, Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak, Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie, współredaktorka II wydania książki Wiktora Ostrowskiego pt. „Warszawiacy w Stutthofie”, Wirginia Węglińska, badaczka życiorysu i autorka pracy dotyczącej Ostrowskiego, redaktorka II wydania książki „Warszawiacy w Stutthofie”, kurator wystawy, Ewa Maria Slaski, krewna Lublinera, korektorka prac mu poświęconych, pisarka, tłumacz literatury, Katarzyna Pawlaczyk projektant graficzny II wydania książki „Warszawiacy w Stutthofie” i autorka koncepcji graficznej wystawy.

O Lublinerze opowiadali także inicjatorzy wydarzenia, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zielonki: Joanna Zaniewska-Janusz i Paweł Tadeusz Gajzler. Tego dnia odbyła się również inauguracja wydanych przez TPZ „Zielonkowskich Zeszytów Historycznych”, których pierwszy numer stanowi biografia Wiktora Ostrowskiego (Lublinera). Moderatorem spotkania był Krzysztof Łebkowski, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Zielonki i członek sekcji historycznej TPZ.

Przed południem, w ramach uroczystości wspomnieniowych członków AK z Zielonki, odbyła się Msza św., a następnie delegacja złożyła kwiaty na grobie rodziny Łękawskich na cmentarzu w Zielonce, a także przed pomnikiem na skwerze Armii Krajowej.

Wystawę „Warszawiacy w Stutthofie” można oglądać w następujących godzinach:

GRUPY ZORGANIZOWANE w godzinach 10:00-16:00, po ustaleniu terminu z Muzeum Zielonki pod nr tel. 732 600 132;

OSOBY INDYWIDUALNE w godzinach 16:00-20:00.