INTERNETOWY PLAN MIASTA

plan miasta

ROZKŁADY JAZDY

   
 
PKP


rozmiar: A A A
Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?
Już od wielu lat ścieki z naszego miasta odbiera oczyszczalnia „Czajka” w Warszawie. Ponad 50% ceny za metr sześcienny odprowadzanych ścieków to koszt ich przesyłu do oczyszczalni „Czajka”.

Miasto oprócz opłaty dla oczyszczalni "Czajka" za przyjmowanie i oczyszczanie ścieków z Zielonki,  płaci jeszcze dodatkowo Miastu Ząbki koszty związane z tranzytem ścieków kanałem Z-2 przebiegającym przez teren miasta Ząbki, ponieważ właśnie tą drogą trafiają ścieki z Zielonki do Warszawy. Sąsiednie Miasta, które mają własne oczyszczalnie (Wołomin, Radzymin) nie ponoszą, aż tak dużych kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków. Ząbki, które podobnie jak Zielonka oddają ścieki do „Czajki” również płacą więcej niż pozostali.

Z opinii ekspertów wynika, że aby obniżyć cenę za metr sześcienny ścieków w Zielonce potrzeba uniezależnić się od przesyłu ścieków do „Czajki”. Rozwiązaniem jest tutaj budowa własnej oczyszczalni.

Koszty budowy nowej oczyszczalni dla Zielonki liczone są nawet w kilkudziesięciu milionach złotych. Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości finansowe gminy, by sfinansować taką inwestycję potrzebne jest znalezienie finansowania ze środków europejskich lub innego alternatywnego źródła.

W 2011 roku Zielonka podjęła pierwsze wstępne prace koncepcyjne mające na celu wskazać możliwości w zakresie budowy oczyszczalni dla miasta. Prace nad koncepcją budowy oczyszczalni w Zielonce zmierzają do przygotowania dokumentacyjnego i finansowego (poprzez zmniejszenie obecnego od 2010 roku bardzo dużego zadłużenia Miasta), do aplikowania o środki europejskie na nową oczyszczalnię ścieków w Zielonce w nowej perspektywie finansowania z Unii, które rozpocznie się w 2014 roku.

Oczyszczalnia ścieków w Zielonce pozwoli uniezależnić się od opłat narzucanych przez oczyszczalnie "Czajka" oraz od opłaty za przesył płaconej Miastu Ząbki. W długoletniej perspektywie własna oczyszczalnia pozwoli Zielonce ustabilizować ceny za odbiór ścieków od mieszkańców.

Zgłoś do: Add 'Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?' to WykopAdd 'Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?' to Live-MSNAdd 'Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?' to NetscapeAdd 'Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?' to Del.icio.usAdd 'Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?' to diggAdd 'Dlaczego Zielonce potrzebna jest oczyszczalnia?' to Stumble UponKALENDARIUM

Grudnia
Pn Wt Śr Cz Pt So
Nd
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31