INTERNETOWY PLAN MIASTA

plan miasta

ROZKŁADY JAZDY

   
 
PKP


rozmiar: A A A
Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej

O tym, jak uspokoić ruch drogowy na osiedlu oraz ograniczyć tranzyt pojazdów w stronę Rembertowa - rozmawiali mieszkańcy Zielonki Bankowej z burmistrzem Grzegorzem Dudzikiem. W spotkaniu, które odbyło się 20 sierpnia w Szkole Podstawowej nr 3 wziął udział projektant, który na podstawie zebranych uwag przedstawi projekt nowej organizacji ruchu dla Zielonki Bankowej. W spotkaniu uczestniczyło ponad sto osób.

Temat nowej organizacji ruchu dla obszaru od ul. Wyszyńskiego (drogi 634), aż do granic miasta z Rembertowem wypłynął od mieszkańców podczas wcześniejszych spotkań z burmistrzem.

Ruch, niemalże tranzytowy, który odbywa się przez Zielonkę Bankową w stronę słynnego już Mokrego Ługu w Rembertowie jest zmorą większości mieszkańców w tej części Zielonki. W godzinach szczytu sznury samochodów ciągną przez osiedle domków jednorodzinnych. - Przez ulicę Bankową i Paderewskiego dzieciom trudno jest przejść na drugą stronę ulicy, żeby dostać się do szkoły - mówili na spotkaniu zaniepokojeni mieszkańcy. Miasto próbuje od dawna zaradzić tej sytuacji. Powstają m.in. progi zwalniające, ostatni na ulicy Bankowej.

- Naszą intencją przy opracowaniu nowej organizacji ruchu dla tej części Zielonki jest wprowadzenie rozwiązań, które zniechęcą kierowców jadących tranzytem do wybierania drogi do Warszawy przez Zielonkę Bankową i Mokry Ług, ale takie, które jednocześnie nie będą utrudniać codziennego funkcjonowania mieszkańcom - tłumaczył na wstępie spotkania burmistrz.

Jako pierwszą, wstępną propozycją, która została omówiona było wprowadzenia na całym obszarze Zielonki Bankowej skrzyżowań równorzędnych, na których obowiązywałaby zasada pierwszeństwa z prawej strony, co znacznie spowolniłoby ruch. Jest szansa, że sytuacja taka zniechęciłaby do przejazdu osoby chcące szybko ominąć korki na drodze 631 pędząc przez Zielonkę Bankową w stronę Rembertowa.

Oczywiście, od zasady skrzyżowań równorzędnych byłoby kilka odstępstw, np. na ul. Wojska Polskiego, na której przez swój układ, małą ilość skrzyżowań, zasada prawej strony nie sprawdziłaby się. Na skrzyżowaniach szczególnie narażonych na kolizję, wybudowane zostałyby "progi skrzyżowaniowe" (podniesiona ulica na całości skrzyżowania), które zmusiłyby kierowców do zatrzymania. Z wnioskiem o uregulowanie ruchu przy Szkole Podstawowej nr 3, np. przez wprowadzenie ulic jednokierunkowych, wnioskowała jakiś czas temu Rada Rodziców, takie rozwiązanie także brane jest pod uwagę.

Podczas blisko dwugodzinnej dyskusji o ruchu drogowym na Bankówce padło ze strony mieszkańców wiele innych, wartych rozważenia propozycji. Postulowano m.in. o ustanowienie ulic prostopadłych do ul. Wyszyńskiego jednokierunkowymi czy umożliwienie ruchu samochodowego przez przejazd kolejowy i dalej do drogi 631.

Zaproponowano wiele rozwiązań, np: skierowanie całego ruchu najprostszą drogą do Rembertowa przez ulicę Wojska Polskiego, zwężanie w kilku miejscach ulic do jednego pasa, podporządkowanie ulic Wojska Polskiego i Armii Ludowej do ulic je przecinających lub odwrócenie obowiązującej organizacji, tj. podporządkowanie ulic prostopadłych do ul. Wyszyńskiego, ograniczenie tonażu dla pojazdów przejeżdżających.

Wśród refleksji od mieszkańców, które napłynęły do burmistrza e-mailowo już po spotkaniu, było m.in. wsparcie wprowadzenia w Zielonce Bankowej strefy pierwszeństwa z prawej ponieważ nie będzie sztucznie przerzucało ruchu na jedną lub dwie wybrane ulice, a rozprowadzi i przede wszystkim zwolni ruch, na całym osiedlu. Mieszkańcy w zdecydowanej większości byli zdania, że obecnej organizacji ruchu pozostawić nie można, jeżeli chcemy ograniczyć ruch tranzytowy przez Zielonkę Bankową.

Wszystkie wnioski mieszkańców zostały zanotowane przez projektanta i zostaną przeanalizowane do zastosowania w nowym projekcie. Możliwość wprowadzenia do projektu postulatów ze spotkania zweryfikują przepisy drogowe, a także opinia Powiatowego Inspektora Ruchu Drogowego, który ostatecznie akceptuje wszelkie zmiany w ruchu drogowym na terenie powiatu.


 
Zgłoś do: Add 'Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej' to WykopAdd 'Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej' to Live-MSNAdd 'Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej' to NetscapeAdd 'Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej' to Del.icio.usAdd 'Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej' to diggAdd 'Spotkanie konsultacyjne na temat organizacji ruchu w Zielonce Bankowej' to Stumble UponKALENDARIUM

Listopad
Pn Wt Śr Cz Pt So
Nd
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02