INTERNETOWY PLAN MIASTA

plan miasta

ROZKŁADY JAZDY

   
 
PKP


rozmiar: A A A
Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej
[Artykuł zawiera galerię]

Podczas miejskich uroczystości rocznicowych w Zielonce z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dokonano symbolicznego nadania nazwy skwerowi u zbiegu ulic Kolejowej i Sienkiewicza, który już oficjalnie nosi nazwę Skweru Armii Krajowej.

Jak co roku, 1 sierpnia w godzinę "W", mieszkańcy Zielonki zebrali się pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej by uczcić powstańców warszawskich, którzy przed 70. laty stanęli mężnie do walki o wolną Polskę.

- Musimy uświadomić sobie, że Powstanie Warszawskie było jedną z największych bitew II wojny światowej, było emanacją wielkiego dążenia do wolności i ówczesnego rozumienia hasła „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Bohaterstwo warszawskich powstańców podziwiane było nawet przez wrogów Polski i Polaków - podkreślił w przemowie do zebranych burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik, po czym wspólnie z Ryszardem Włodarczykiem, prezesem zielonkowskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, symbolicznie odsłonił tablicę z nazwą "Skwer Armii Krajowej".

O nadanie skwerowi u zbiegu ulic Kolejowej i Sienkiewicza, imienia Armii Krajowej wystąpił do Rady Miasta Zielonka, burmistrz Grzegorz Dudzik, uzasadniając, że akt ten byłby godnym sposobem uczczenia okrągłej 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Radni Miasta Zielonka jednogłośnie zdecydowali o nadaniu skwerowi imienia Armii Krajowej.

Uroczystości w Zielonce zakończyło złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
 
Warto pamiętać, że historia Zielonki miała też swój epizod związany z wybuchem Powstania Warszawskiego. W końcu lipca 1944 roku działania rozpoczęły miejscowe oddziały Armii Krajowej Obwodu „Obroża”. W tutejszym rejonie Celków było ponad 600 żołnierzy i oficerów z komendantem Henrykiem Okińczycem PS „Bil” na czele.
 
Jedna z akcji, związanych z bezpośrednim przygotowaniem do wybuchu powstania, polegająca na transporcie broni do cegielni w Zielonce, zakończyła się potyczką i strzelaniną z patrolem niemieckim, w której zginęło dwóch żołnierzy niemieckich.
 
W odwecie Niemcy 30 lipca 1944 r. przeprowadzili egzekucje wśród mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi, w której zginęło według szacunków od 50 do około 100 osób. Udało się zidentyfikować 48 z nich, w tym kilku mieszkańców Zielonki. Na miejscu egzekucji "na Kruczku" znajduje się pomnik upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia.

 

 


WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII PONIŻEJ

Zgłoś do: Add 'Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej' to WykopAdd 'Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej' to Live-MSNAdd 'Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej' to NetscapeAdd 'Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej' to Del.icio.usAdd 'Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej' to diggAdd 'Symbolicznie nadano nazwę Skwerowi Armii Krajowej' to Stumble UponKALENDARIUM

Lipiec
Pn Wt Śr Cz Pt So
Nd
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04